Google Adwords Reklamları

Özel olarak kurulan geniş bir platform olan Adwords Google bünyesinde hizmet vermektedir. Platformun amacı Google arama motoru üzerinden yapılan aramaları web sitelerine yönlendirmektir.

Google Adwords Reklamları


Özel olarak kurulan geniş bir platform olan Adwords Google bünyesinde hizmet vermektedir. Platformun amacı Google arama motoru üzerinden yapılan aramaları web sitelerine yönlendirmektir. İşletmeler ve markalar için farklı kampanyalar ile çeşitli reklamlar oluşturan Google Adwords yapılan aramalarda gösterim avantajı sağlamaktadır.


Google Adwords’ın Çalışma Prensibi Nedir ?

Google bilindiği üzere dünyanın en çok tercih edilen arama motorlarından biridir ve arama yapılan kelimeler için hizmet veren siteleri belirli bir düzende sıralar. Hizmet veren internet sitelerinin sayıları her geçen gün artarken bu siteleri geride bırakarak ilk sıralarda yer almakta buna paralel olarak zorlaşmaktadır. Arama sonuçlarında ilk sıraya kolay bir şekilde yükselmek isteyen kişiler için ise Adwords reklamları devreye girer.


Arama sonuçlarında ilk sıralarda olmamanıza rağmen Adwords reklamı satın almanız durumunda üst sıralarda yer almanıza olanak sağlanır. Bu sayede potansiyel müşterilerinize çok daha kısa sürede ve çok daha kolay bir şekilde ulaşmanız garanti altına alınır. Üst basamaklara taşınmanın yanı sıra vereceğiniz reklamların hangi tarihte ve nerede görüneceğini de seçmenize izin verilir. İnternet üzerinden hizmet ve mal satma amacını taşıyan işletmeler için yeni müşteriler edinilmesini kolaylaştıran Google Adwords sattığınız ürün için hizmet veren hedef sitelerde de reklamlarınızın görünmesini sağlar.


Google Adwords İçin Başarılı Olmanızı Sağlayacak 5 İpucu;


İnternet üzerinden hizmet ve mal satan firmalar için her internet kullanıcısı potansiyel müşteriler olarak görülmelidir. Bu kişileri internet sitenize çekebilmek için tek başına Adwords reklamı satın almanız yeterli değildir. Çünkü kişiler görüntülenen reklamları tıklama konusunda kendi hür iradelerini kullanmaktadır. Bu nedenle reklamların başarılı olmasını sağlamak için bazı önemli unsurlara dikkat etmeniz gerekir. Bunlar;

  • Adwords hesap yapılandırmasının gerçekleştirilmesi,
  • Anahtar kelime seçiminde doğru karar verilmesi,
  • Reklam metini oluştururken dikkat çekici metinlerin oluşturulması,
  • Landing Page (açılış sayfası) seçilirken doğru seçimlerde bulunulması,
  • Müşteriye dönüşen kullanıcı profilinin iyi şekilde analiz edilmesidir.

Arama Ağı Reklamları


Talep ettiğiniz kelimede hedefleme çalışmaları yürütmenizi sağlayacak olan reklam platformuna Arama Ağı Reklamları adı verilmektedir. Reklam metinlerine göre anahtar kelime oluşturmanıza olanak sağlayan platform özellikle de çok sayıda ürün gamına sahip olan firmalar için ideal bir reklam platformu olma özelliğine sahiptir. Bu reklam ağının sağladığı bir diğer avantajda pozitif anahtar kelime seçimi kadar negatif anahtar kelime seçimine de izin vermesidir. Sunulan bu hizmet sayesinde reklamlarınızın negatif olarak belirlenen arama kelimelerinde görüntülenmemesi sağlanır.


GDN Reklamları


Google tarafından geliştirilen görüntülü reklam modellerine GDN reklamları adı verilmektedir. Resimle beraber görüntülenen bu tip reklamlar hedef kitlenin hafızasında daha kolay yer edinmesini sağlamakla beraber işletme bilinirliğinin de eş zamanlı olarak hızla artmasını garanti altına alır. Adwords Görüntülü Reklam hizmeti sayesinde tarih, anahtar kelime, konu, yerleşim, konum, saat ve yeniden pazarlama gibi hedeflemelerin yapılması sağlanmaktadır.

  • Görüntülü reklamcılık hizmeti sayesinde satın alma döngüsü büyük bir hızda arttırılabilmektedir. Bunun en önemli nedeni daha kısa sürede daha yüksek oranda farkındalık yaratmasıdır.
  • Kesin hedefleme yöntemi kullanılmakta olup bu sayede ilgi düzeyi daha yüksek olan kullanıcılara erişimi garanti eder.
  • Reklam verirken belirli konulara sahip olan web sitelerini ve yüksek kaliteye sahip olan haber sitelerini seçmenize olanak sağlar.

Remarketing Özelliği


Çerezlere dayalı olan bir reklam mantığı ile çalışan teknolojiye Remarketing Özelliği adı verilmektedir. Bu amaç doğrultusunda geliştirilen javascript kodu siteyi ziyaret eden kullanıcının tarayıcısında özel bir kodun bırakılması üzerine çalışır. Bırakılan bu kod sayesinde kullanıcı tarafından ziyaret edilen diğer sitelerde görsel reklamlar gösterilir.


Geliştirilen bu teknoloji sayesinde internet sitenizi ziyaret ederek çıkış yaptıktan sonra internet üzerinde gezdikleri her yeni sitede sizin reklamlarınızı görmeye devam ederler. Bu sayede sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerin gerçek satışa dönme oranı arttırılmış olur.


Ölçülebilir Reklamlar


Reklamlar firmaların satış ve pazarlamalarında büyük bir öneme sahip olmakla beraber gazete, dergi, televizyon ya da radyo reklamları gibi sıradan reklamcılık hizmetlerinden farklı olarak Google arama motoru en kesin ölçümleme sonuçlarına erişilmesini garanti etmektedir. Reklam stratejinizin en doğru şekilde ve en kesin olarak yönlendirmenizi sağlayan sistem sayesinde daha kolay bir şekilde maliyet hesaplaması yapılmasını sağlar.


Yenilikler ve Kampanyalarımızdan haberdar olmak için E-posta listemize kayıt olun
Yepyeni Pazarlara ve Satış kanallarına ulaşmak, Teknoloji'nin nimetlerinden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.
İletişim Ofis Tel : 0264 - 582 0025
Genel İletişim - bilgi@beyyazilim.com
Destek Ekibi - destek@beyyazilim.com
Grafik Tasarım - grafik@beyyazilim.com
Yazılım Ekibi - yazilim@beyyazilim.com